Skip to content

dr mjekësor universiteti
Haki Kryeziu

KIRURGJIA JUAJ NË SALZBURG

Kirurgji e Përgjithshme | Kirurgjia Viscerale | operacioni i venave

SHËRBIMET MIA

Zgjedhur mjek për kirurgji të përgjithshme dhe viscerale

KONTROLLI I VENËS

Ju ofroj këshilla dhe terapi kompetente për sëmundjet e venave / variçet dhe venat merimangë. Koncepti im i terapisë me porosi përfshin teknologjitë më të fundit nga skleroterapia deri te një metodë e butë e radiofrekuencave.

KONTROLLO

KONTROLLI I HERNIES

Siklet i lehtë tërheqës, zakonisht me një fryrje në zonën e prekur (ijë, bark, etj.), e cila intensifikohet sapo ushtrohet presion. Herniet më të zakonshme janë hernia inguinale, hernia e kofshës, hernia incizionale, hernia e kërthizës dhe hernia epigastrike.

KONTROLLO

KONTROLLI PROCTO

Proktologjia i referohet sëmundjeve të zonës anale. Shumica e këtyre sëmundjeve shoqërohen me dhimbje, neveri dhe turp. Prandaj, një rëndësi e madhe i kushtohet intimitetit gjatë diagnostikimit.

KONTROLLO

Venat varikoze janë vena të zgjeruara nodulare (sipërfaqësore) ( venat e gjakut). Sëmundja në prani të variçeve quhet variçe ose variçe në aspektin teknik. Venat sipërfaqësore të këmbëve janë të prekura, duke përfshirë trungjet e tyre kryesore, vena saphena magna dhe vena saphena parva . (Burimi = Wikipedia)

Herniet në gjuhën e folur quhen gjithashtu ” këputje “. Organet dhe peritoneumi shtyjnë nga jashtë përmes një hendek në indin lidhës. Jo rrallë herë ndodhin ankesa për tërheqje në zonën e prekur.

Kirurgjia minimale invazive ( MIS ) është termi i përgjithshëm për ndërhyrjet kirurgjikale me traumën më të vogël (me dëmtimin më të vogël të lëkurës dhe indeve të buta). I përket së bashku me operacionin endoskopik përmes vrimave natyrale ( SHËNIME ), në të cilat instrumentet futen përmes gojës, anusit, vaginës, zorrës së trashë ose uretrës dhe nëse është e nevojshme, bëhen prerje minimale invazive vetëm atje, për laparoskopi . (Burimi = Wikipedia)

Proktologjia është një nënfushë mjekësore që merret me sëmundjet e rektumit , më saktë rektumit dhe kanalit anal . Një mjek që merret me proktologji quhet proktolog ose specialist i zorrëve që trajton sëmundjet e zorrëve.

Sinusi pilonidal është një sëmundje inflamatore kronike e palosjes gluteale ( rima ani ). Sinonimet e sëmundjes janë fistula koksik , kist pilonidal ose dermoid sakrale . Sipas besimit të përbashkët, sëmundja shkaktohet nga depërtimi i flokëve në lëkurë. Mendime të tjera supozojnë një deformim kongjenital (të lindur) . Trauma (p.sh. e shkaktuar nga rrëzimet) diskutohet gjithashtu si një shkak i mundshëm.

Parandalimi, diagnostikimi, trajtimi dhe këshilla për gjëndrat dhjamore, lipomat, thonjtë e futur në këmbë, venat, trajtimin e venave merimangë, ekzemë anale, çarje anale, trombozë venoze, abscese dhe shumë më tepër.

Sonografia e barkut është ekzaminimi me ultratinguj i të gjithë barkut . Në këtë rast, valët e zërit dërgohen nga një i ashtuquajtur transduktor përmes indit në bark dhe pranohen përsëri nga i njëjti. Me ndihmën e një përforcuesi dhe programeve të duhura kompjuterike, valët zanore të marra përpunohen dhe shfaqen në ekran. Në këtë mënyrë mund të identifikohen ndryshime në madhësi dhe strukturë dhe ndryshime patologjike në organet e brendshme.

Sonografia dupleks përdoret për të shfaqur arteriet dhe venat dhe për të regjistruar shpejtësinë e rrjedhës së gjakut. Falë imazhit 2D dhe kombinimit të tij me kodimin e ngjyrave dhe Doppler me valë pulsuese, sonografia dupleks është më e gjithanshme dhe më e saktë se sonografia e thjeshtë Doppler. Në enët venoze, nëse janë të pranishme variçet, p.sh. B. nxjerrin funksionin e valvulave venoze (insuficienca venoze kronike, CVI). Në trombozën dupleks të zbulueshme sonografikisht (kompresim i kombinuar dhe sonografi dupleks), venat mund të mbyllen plotësisht ose pjesërisht, gjë që do të rriste rrezikun e embolisë së arteries pulmonare.

KONSULTIM DHE TRAJTIM

Këshilla individuale dhe koncepte trajtimi

Si mjek i zgjedhur, kam kohën e nevojshme për t’ju këshilluar në detaje dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe për t’ju mbështetur me njohuritë e mia si mjek me përvojë. Fol me mua – jam i lumtur që jam aty për ty!

Kontakti personal me pacientin dhe konceptet individuale të trajtimit janë veçanërisht të rëndësishme për mua!

BISEDA

Biseda personale krijon besim. Bazuar në këtë, krijohet një koncept individual i trajtimit.

DIAGNOZA

Pas konsultimit fillestar, bëhet një diagnozë, e cila shfaqet duke përdorur sistemet më moderne diagnostike imazherike.

TRAJTIMI

Në varësi të diagnozës dhe marrëveshjes me pacientin, kryhet trajtimi i duhur.

Mirësevini | Mirësevini | Mirë se vini | Dobrodosli | Dobrodoshli | Добро пожаловать

Unë flas gjuhën tuaj!

gjermanisht | Shqip | Boshnjake | kroate | serb | Sllovene | maqedonase

Rreth meje

dr mjekësor universiteti Haki Kryeziu

 • Licencë për ushtrimin e mjekësisë së përgjithshme (2008)
 • 2009-2014 Trajnim si specialist i kirurgjisë së përgjithshme dhe viscerale në klinikat në Bavarinë Juglindore, me në krye mjeken mjeke kryesore Prof. mjekësor Ekkehard Pratschke
 • 2014-2016 Specialist për kirurgjinë e përgjithshme dhe viscerale, fokus në kirurgjinë bariatrike në Spitalin Hallein, Shef Prim. dr mjekësor universiteti Karl Miller
 • Që nga viti 2016 Mjek i lartë në Klinikën Universitare për Kirurgji të Klinikave Shtetërore të Salzburgut dhe Spitalit Hallein, Drejtues Prim. universiteti Prof Dr. Klaus Emmanuel
 • Diploma e mjekut të urgjencës
 • Diploma e DFP (akademia e mjekësisë)
 • anëtar i austrisë Shoqëria për Kirurgjinë
 • Anëtar i Shoqatës Mjekësore të Salzburgut

KONTAKTONI

Unë personalisht jam në dispozicion për ju:

Shugurimi në Salzburg

Qendra Shëndetësore Moss 15

Moosstrasse 15, 5020 Salzburg

Orari i kontaktit dhe i zyrës:

E mërkurë nga ora 12:00 deri në 20:00 vetëm me termin me telefon në +43 (0)664 4202 148

Trajtimet kirurgjikale

Spitali Hallein

Rruga e Kryetarit 34, 5400 Hallein

Terminet telefonike nga e hëna në të premte nga ora 16:00 deri në 20:00

Nëse më lini numrin tuaj të telefonit, do të jem i lumtur t'ju telefonoj.

Më dërgoni mesazhin tuaj në mënyrë konfidenciale:

GALERI

VENEN-CHECK

Die Symptome einer Venenschwäche variieren je nach Schweregrad. Mögliche Hinweise auf eine Venenschwäche sind:

 • Kleine, rötliche bis bläuliche spinnennetzartige feine Venenzeichnungen, sogenannte Besenreiser, die vor allem an der Seite oder Rückseite der Oberschenkel auftreten
 • Deutlich hervortretende Venen, vor allem an Unterschenkel, Wade oder Kniekehle
 • Krampfadern: Sie befinden sich meist an Unterschenkel und Wade und sind durch die vorgewölbten, verdickten, geschlängelten bläulichen Venen gut zu erkennen.
 • Wasseransammlungen (Ödeme) im Bereich der Knöchel oder Unterschenkel
 • Hautveränderungen: bräunliche Pigmentierung im Knöchelbereich, trockene, schuppige, juckende Hautbereiche (Ekzeme) oder offene Hautstellen. Solche Veränderungen weisen auf eine chronische venöse Veneninsuffizienz hin.

 

Krampfadern können operativ und nicht-operativ behandelt werden.

Nach topographischen bzw. morphologischen Kriterien werden im Wesentlichen folgende Krampfadertypen unterschieden:

 • Stammvarizen, inkl. Varikose der accessorischen Venen
 • Seitenastvarizen
 • Perforansvarizen
 • Pelvine Varizen
 • Retikuläre Varizen,
 • Besenreiservarizen

Quelle: www.awmf.org     

HERNIEN-CHECK

Abgeleitet von dem griechischen Wort hérnos (Knospe, Spross, Vorwölbung) bezeichnet der medizinische Fachbegriff Hernie den so genannten Eingeweidebruch. Mit „Bruch“ ist hier demzufolge kein Knochenbruch gemeint, sondern eine Öffnung, beispielsweise in der Bauchwand, durch die Bauchfell, gegebenenfalls mit Eingeweideanteilen, nach außen vordringen kann. Diese Öffnung kann angeboren oder erworben sein. Sie wird ganz allgemein als Bruchpforte, das sich vorwölbende Bauchfell als Bruchsack und die eventuell darin befindlichen Eingeweide als Bruchinhalt bezeichnet. Bruchpforten können sich in der Bauchwand, im Bereich von Operationsnarben, im Zwerchfell, in der Leistenregion, am Beckenboden, im Bauchinnenraum und sogar in der Rückenmuskulatur befinden.

Eine Hernie besteht also im Wesentlichen aus den folgenden drei Anteilen [Abb.]:

• Bruchpforte: Krankhafte Lücke, beispielsweise in der Bauchwand. Sie verläuft je nach Lage durch verschiedene Gewebsschichten hindurch (Muskeln, Sehnen, Narbengewebe etc.). Die Lokalisation der Bruchpforte legt die Bezeichnung der Hernie fest, so spricht man beispielsweise von Leistenbruch, Nabelbruch, Narbenbruch, Zwerchfellbruch usw.
• Bruchsack: Ausstülpung des Bauchfells, das sich durch die Bruchpforte drängt. Nach außen hin wird der Bruchsack von Unterhautfettgewebe und Haut begrenzt. Diese Schichten werden als Bruchhülle bezeichnet.
• Bruchinhalt: Der Bruchsack ist entweder leer oder aber – in der Mehrzahl der Fälle – mit Bruchinhalt gefüllt. Der Bruchinhalt kann aus verschiedenen Bestandteilen bestehen, beispielsweise aus Darmschlingen und/oder Anteilen des Großen Netzes (fett- und bindegewebsreiche Bauchfellschürze, die normalerweise über die Dünndarmschlingen ausgebreitet ist). Meist befindet sich im Bruchsack auch eine als Bruchwasser bezeichnete Flüssigkeit, die den Bruchinhalt gleitfähig hält.

Quelle = Herniamed.de

PROKTO-CHECK

Hämorrhoiden (griechisch; haima = Blut, rhoos = fließen) stellen bei jedem Menschen vorhandene Blut-Kissen bzw. -Polster (Corpus cavernosum recti, Plexus hämorrhoidalis superior) dar, welche im distalen Rektum zirkulär gelegen sind und bis an die Linea dentata reichen. Bei Vergrößerung dieser Polster bzw. entsprechenden Beschwerden spricht man vom Hämorrhoidalleiden bzw. symptomatischen Hämorrhoiden. Das Hämorrhoidalleiden ist eine der häufigsten Erkrankungen in den Industrienationen. Die Inzidenz von Patienten, welche sich deshalb in ärztliche Behandlung begeben, wird mit ca. 4% angegeben. Auf Deutschland bezogen ist somit jährlich mit ca. 3,3 Millionen Behandlungsfällen zu rechnen. Der Häufigkeitsgipfel liegt zwischen dem 45. bis 65. Lebensjahr, in manchen Studien sind Frauen und Männer gleich verteilt, in anderen Studien sind Männer häufiger betroffen. Peranale Blutungen, perianale Schwellungen oder Prolaps und Juckreiz, Nässen sowie Brennen stellen die häufigsten – allerdings unspezifischen – Symptome dar. Zur Erkennung des Leidens ist die proktologische Basisdiagnostik ausreichend.

Die Hämorrhoiden werden entsprechend ihrer Größenzunahme und nach dem Ausmaß des Vorfalls in den Analkanal bzw. vor den After eingeteilt. International am häufigsten verwendet wird die Einteilung in vier Grade nach Goligher: nur proktoskopisch sichtbar vergrößerter Plexus haemorrhoidalis superior, Prolaps bei der Defäkation – retrahiert sich spontan, Prolaps bei der Defäkation – retrahiert sich nicht spontan; nur manuell reponibel, Prolaps permanent fixiert – irreponibel

Quelle: /www.awmf.org